Ayva Tatlısı Tarifi

Kış mevsiminin sevilen lezzetlerinden olan ayva tatlısı özellikle meyveli tatlıları sevenler için bulunmaz bir şölendir. Ayvanın kendine has aroması ve kokusu ile içerisinde kullanılan malzemelerin ideal eklenişi ayva tatlısını daha vazgeçilmez kılmaktadır. Sonbahar mevsiminde tam olarak olgunlaşan ayvaların uzun süre saklanabilmesi ve sert bir yapısının olması onu diğer meyvelerden ayırmaktadır. Adeta sonbaharı temsil eden sarı rengi her mevsimin lezzetlerini ayrı ayrı sevenlere fırsat sunmaktadır.

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? 

Ayva tatlısının yapımında bazı incelikler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ayvaların kabuklarını doyduktan sonra limon suyu ekleyerek renklerini korumasını sağlamaktır. Diğeri ise pişirilmesi esnasında pembe bir renk elde etmek için içerisine bir miktar ayva çekirdeği eklemektir. 

Malzemeler:

  • 1 Kg Ayva 
  • 5 Su Bardağı Toz Şeker 
  • 5 Su Bardağı Su 
  • 1 Adet Limon 
  • Süslemek için ceviz içi veya mevsimine göre nar taneleri 

Yapılışı:

Ayvalar yıkanıp soyularak işleme başlanır, ayvaların üzerine limon suyu eklenerek kararmaları önlenir. Daha sonra yuvarlak dilimler şeklinde kesilerek içlerindeki tüm çekirdekler ayıklandıktan sonra isteğe bağlı olarak tarçın veya karanfil eklenerek aroma arttırılabilir. Hazırlanan ayvalar uygun bir pişirme kabına sıralanır. Üzerine şeker ve su ilave edilip orta ateşte pişirilir. Ayva tatlısında pembe bir renk elde etmek isteniyorsa bir miktar çekirdek de kaynatılma aşamasında ayvalar pişirildikten sonra alınmak koşuluyla eklenebilir. 

Ayvaların yaklaşık olarak 45 dakika yumuşayana kadar pişirilmesi sağlandıktan sonra ayva tatlısı ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. 

Hazırlanan ayva tatlısı soğuk servis yapılmalıdır. Üzerine tercihe göre ceviz içi veya fındık içi, nar taneleri gibi malzemeler ile süslenerek servis edilebilmektedir. Servis önerisi olarak servis tabağında ayva tatlısı yanına vanilyalı dondurma, kaymak gibi sunum önerileri bulunmaktadır. 

Bu Tariflere Göz Attınız Mı?