Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Türk mutfağında yoğurt kullanımının yeri ayrıdır. Bu kadar çok kullanılan besin maddesinin marketlerde satılan ürünleri genellikle lezzetsiz ve zararlı kabul edilmektedir. Özellikle raf ömrünü uzatmak için kullanılan katkı maddeleri bu yoğurtların tercih edilmemesine sebep olmaktadır.

Durum böyle olunca bu yoğurtlara alternatif olarak ev yapımı yoğurtlar son derece popüler hale gelmiştir. Evde kendi yoğurt tarifinizi uygulamak ise son derece kolay. Bu şekilde evde yoğurt yapmak son derece kolaydır. Tek gereken şey püf noktaları bilmektir.

Malzemeler

 • 1 Litre Süt ( Tercihen Çiğ Süt)
 • 1 Yemek Kaşığı Yoğurt

Püf Noktalar

Ev yapımı yoğurtlarda en önemli öneri döküm tencere kullanımıdır. Döküm tencerenin ısıyı eşit ve daha sağlıklı yayma özelliği sayesinde yoğurdun daha güzel mayalanması sağlanmış olur.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle marketten çiğ ya da üreticiden organik olarak temin ettiğiniz sütünüzü bir tencereye alın. Bu tencereyi de ocağa koyarak altını açın.
 2. Sütün kaynamasını bekleyin ve bu süreçte sütün taşmaması için üzerine tahta kaşık koyun.
 3. Süt kaynadıktan sonra birkaç dakika bekleyerek ocaktan alın.
 4. Sütü ocaktan aldıktan sonra en önemli noktalardan biri soğutmaktır. Sütün 50 °C seviyesine kadar soğuması gerekir. Bu noktada sıcaklığı net belirlemek için termometre kullanılabilir.
 5. Termometresi olmayanlar da parmağını sütün içine sokarak bu sıcaklığı test edebilirler. Genellikle sütün içinde el yanmadan 8 – 9 saniye durabiliyorsa sıcaklık uygun demektir.
 6. Sonraki aşamada bir kasenin içine bir kaşık yoğurt alınır ve bu yoğurt üzerine 1 kepçe de ısıtılan sütten eklenir. Daha sonra bu yoğurt ve süt homojen bir hale gelene kadar karıştırılır.
 7. Karışım elde edildikten sonra ılık haldeki süt bir çırpıcı ile karıştırılmaya devam edilir. Bu sırada da azar azar karışım süte eklenir.
 8. Bu noktadan sonra tencerenin üzeri güzelce sarılır ve önceden ısıtılmış fırında 50 °C sıcaklıkta 4 – 5 saat mayalanır.
 9. Bu mayalanma işleminden sonra yoğurt dolapta 2 saat bekletilir ve ardından servis edilmeye hazırdır.

Afiyet olsun.

Bu Tariflere Göz Attınız Mı?