Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

Tarçın çayı için pek çok tarif ve seçenek var. Sıcak tarçın çayı yapmanın en kolay yollarından biri 1 çay kaşığı toz tarçını 1 bardak sıcak suya ekleyip karıştırmaktır. Ayrıca bir bardak kaynar suya bir çubuk tarçın atılıp 10-15 dakika demlenmeye bırakılabilir. Aynı zamanda içeceğe eşsiz bir tat ve sağlığı geliştirici bileşenler eklenir. Tarçınlı çay poşetleri birçok markette, genellikle tarçınlı yeşil çay, tarçınlı zencefil veya tarçınlı ballı çay şeklinde bulunur. Tarçın çayı, popüler baharatlar ve doğal tatlandırıcılar ile harmanlanarak evde de yapılabilir. Zerdeçal, elma, limon ve muz, tarçın çayına farklı bir tat katmanın diğer yollarıdır. Bu lezzetli içecek günün her saatinde içilebilirken, çoğu kişi tarçın çayını sabahları veya yatmadan önce içmeyi tercih ederek, uykuya dalmanıza yardımcı olan sakinleştirici özelliklerinden yararlanır. 

Tarçın Çayı Yan Etkileri Nelerdir ve Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Tarçın çayı ölçülü tüketildiğinde güvenlidir. Çok sıcak tarçın çayı içmek ağız yaraları ve boğaz tahrişi gibi yan etkilere neden olabilir. Tarçın çayı, tarçın alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kaşıntı, dilde şişme veya nefes almada zorluk gibi belirtiler yaşarsanız, tarçın kullanmayı hemen bırakın ve bir hastanenin acil servisine gidin. 

Tarçında bulunan Cinnamaldehyde’ye alerjisi olan kişiler de bu çaydan kaçınmalıdır. Tarçın Çayı bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Diyabet ilaçları, kan şekeri sorunları veya kalp rahatsızlığı olanlar tarçın çayı içmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Bazı tarçın çeşitleri, karaciğer yetmezliğine neden olabilen yüksek düzeyde kumarin içerir. Karaciğer hastalığı için ilaç kullananlar tarçın çayı içmemelidir. Düşük kumarin alımını sürdürmek ve olumsuz yan etkilerden kaçınmak için Cassia Tarçın (Cassia Cinnamon) yerine Seylan Tarçın kullanılmalıdır. Tarçın çayını kilo vermek için kullanan herkes kullanılan malzemelere dikkat etmelidir. Tarçınlı çaya bal, akçaağaç şurubu veya şeker gibi tatlandırıcılar eklemek aromayı iyileştirir ama aynı zamanda fazladan kalori ekler.

Bu Tariflere Göz Attınız Mı?