Nane Limon Nasıl Yapılır?

Herkesin de bildiği üzere çocukken hastalandığımızda büyüklerimiz iyileşmemiz için nane limonu şifa niyetine hazırlardı. Kendimize  dikkat etmemiz gereken bu aylarda salgına yakalanma ihtimalimiz çok yüksek. Özellikle enfeksiyonlara karşı  ilk sırada tercih edilen çaylardan birisidir. Yediden yetmişe herkese  şifa olan nane limonun  bir çok faydaları saymakla bitmez . Nane limon deyince ilk akıllara gelen , herkesin hayran olduğu sanatçımız Barış Mançon’un ‘’Nane Limon Kabuğu’’ şarkısının öyküsüne kısaca değinelim.

Anadolu Rock müziğin öncülerinden olan  Barış Manço  Belçika Kraliyet Akademisi ‘nde eğitimine devam ederken ’Healty Food‘ denilen şifalı  bitkilere ilgisi  artmıştır. O yıllarda karaciğerinden rahatsızlanan ünlü sanatçı  tedavi yöntemini  şifalı otlarda bulmuştur. Tarih boyunca bu şifalı otların bir çok hastalığa derman olduğunu söyleyen Barış Manço dillerden düşmeyen , çocukluğumuzdan beri mırıldandığımız ‘’Nane Limon Kabuğu ‘’ şarkısını bestelemiştir.

Nane Limonun Mucizevi Faydaları

  • Grip soğuk algınlığı nezle  gibi hastalıkları birebir şifadır.
  • Sindirimi kolaylaştırır ve midenin rahatlamasında  etkin bir rolü vardır ve mide bulantılarının önüne geçer.
  • Ağız kokusu ve diş ağrılarına karşı oldukça etkilidir.
  • Antioksidan etkisi olan nane limon c vitamini bakımından oldukça zengin içeriğe sahiptir.
  • Anne sütünü arttırır .
  • Kuru öksürüğe karşı etkili ve boğaz kuruluğuna şifa olur.
  • Kas ağrılarını azaltır.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  • Kan şekerini dengelemede ve kandaki Ph değerini düzenlemede etkili olan nane limon  çayı kanı temizlemede oldukça  önemli bir etkisi vardır.
  • Düzenli olarak tüketirseniz gerginliklere ve kas sıkışmalarını ortadan kadırıcı bir özelliğe sahiptir.

Nane Limon Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Yetişkin bireyler hastalanmadan öncede sağlıkları için nane limon tüketebilirler. Günde iki ya da üç fincan bardağı içmeleri sakıncalı değildir. Kadınlar için fazla tüketilmesi halinde rahim iç zarına olan olumsuzluğundan dolayı hamile kalma olasılığını düşürür. Ayrıca reflü ,ülser ve gastrit gibi rahatsızlığı olan bireylerin sağlıkları için tüketilmemesi öneriliyor. Kronik rahatsızlığı ,emziren anneler, alerjisi  ya da herhangi bir  rahatsızlığınızın olması halinde doktorunuza danışarak tüketmelisiniz.

Nane Limon Nasıl  Hazırlanır?

Bir cezveye 1.5 su bardağı su ekledikten sonra ocağa alın. Ardından bir tatlı kaşığı kuru nane, bir dal taze nane ve küçük küçük dilimlenmiş yarım limonu ekleyerek pişirin.Şifalı çayınız kaynamaya başladığında hafifçe karıştırın ve 2-3 dakika demlenmesine fırsat verin.Ardından nane limon suyunu süzerek bardağınıza alın. İsteğe göre bir çay kaşığı bal ya da bir dilim zencefil ekleyerek aromatik bir tat elde edebilirsiniz. Aslında bizlere en güzel tarfi  Barış Manço vermektedir;

‘’ Defterini kalemini al,iyi yaz

Nane limon kabuğu bir güzel kaynasın

İçine hatmi çiçeği ,biraz çörek otu katasın

Hatta biraz tarçın , bir tutam zencefil

Bin derde deva geliyor,biraz sabret güzelim.’’

Şimdiden afiyet olsun, sağlıcakla kalın.

Bu Tariflere Göz Attınız Mı?