Milföyden Baklava Tarifi

Milföyden Baklava Tarifi Malzemeleri

Şerbeti İçin Gerekli Malzemeler

  • 1,5 su bardağı su
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 3-4 damla limon suyu

Milföyden Baklava Nasıl Yapılır?

İlk olarak tatlımızın şerbetini yapıyoruz. Bunun için bir tencereye bir buçuk su bardağı su ile bir su bardağı toz şekeri koyuyor ve kaynatıyoruz. Şerbetimiz kaynadıktan yaklaşık on dakika kadar sonra üç dört damla limon suyunu da ilave ederek beş dakika daha ocakta bırakıyoruz. Sol olarak tencereyi ocaktan alıyor ve bekletmek üzere kaldırıyoruz.

Kare fırın tepsimizi yağladıktan sonra iki parça milföy hamurunu tabana seriyoruz. Tereyağını erittikten sonra hamurun üzerine sürüyor ve önceden dövdüğümüz cevizleri serpiyoruz. Yufkaları da onun üzerine serperek bunları da yağlıyor ve üzerini kapatarak kare hale getiriyoruz.

Bütün baklavalık yufkaları bu şekilde seriyor ve yağladıktan sonra ceviz serpiştiriyoruz. Sonra en üste elimizde kalan dört parça milföyü seriyoruz. Bunları da yağlıyor ve kare şekilde kesiyoruz. Ardından kalan yağı da boşaltıyoruz. Tatlımızı, önceden 160 derecede ısıttığımız fırında kızarana kadar pişiyoruz ve fırından çıkartarak biraz ılımaya bırakıyoruz. Son olarak hazırladığımız soğuk şerbeti tatlıya döküyor ve Antep fıstığı serpiştirerek servise hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun.

Bu Tariflere Göz Attınız Mı?