Şekerpare Tatlısı Tarifi

Elle yoğuracaksınız öncelikle bütün malzemelerin içine sığacağı bir kap veya leğen ayarlanır. Unu leğene koyun hazırladığınız margarini bir bıçak veya rende yardımıyla unun içine rendeleyin veya parçalayın. Eğer tüm olarak koyarsanız yağı unla yağın karışması hem zor olacaktır hem de sizi yoracaktır. Sonra tüm malzemeleri katın ve hamuru yoğurmaya başlayın. 

Hamuru iyice yoğurun. Hamurun kıvamı kulak memesi kıvamında olmalıdır. Hamuru iyice yoğurduğumuzu anlamak için hamur kıvam tutmaya başlayınca bir bıçak ya da palet yardımıyla herhangi bir yerinden kesin. Eğer hala hamurun içi pütür, yani hava boşluğu gibi boşluklar varsa yoğurmaya devam edin. Özellikle yağın diğer malzemelerin hamurun içine iyice karıştığından emin olun. Hamur kulak memesi kıvamına geldikten yani malzemeler iyice birbirine karıştıktan sonra yoğurmayı bırakın. Hamuru tezgaha alın. 

Tepsileri hazırlayın ve tane tane işlemeye başlayın. Bittikten sonra fırını açın. Derecesini 160 170 dereceye ayarlayın. Kapağını kapatın ve ısınmasını bekleyin. Bu arada şerbeti ocağa koyun ve yukarıda anlattığımız gibi kaynatın ve kaynadıktan sonra ocağın altını kısın. Şerbeti soğutmayın çünkü şekerparenin şerbeti sıcak verilir. İşlediğimiz hamurumuzu tepsiye dizdikten sonra ısınan fırına şekerpareyi koyalım ve kapağını fırın soğumadan kapatalım. Şimdi en önemli noktalardan biri fırını şekerpareler iyice kabarana kadar fırının kapağını asla açmayın. Fırının camından bakın. Fırınınızın nasıl pişirdiğini siz bilirsiniz. O yüzden eğer şekerpare alt üst etmeniz gerekiyorsa arada şekerpareleri alt üst edin yoksa tatlının ya altını ya üstünü muhakkak yakarsınız. 

Yaklaşık 25 30 dakikada pişecektir. Piştiğinde şerbet sıcak bir şekilde ocağın üzerinde hazır olmalıdır. Çünkü bu tatlı ya şerbet verirken iki tarafında sıcak olması gerekir. Fırından tatlıyı çıkartır çıkartmaz hemen sıcak bir şekilde şerbeti vermeliyiz. Verdiğimiz şerbet şekerparelerin üzerini iyice kapatmalıdır. Şerbeti verdikten sonra tepsinin üzerini başka bir tepsi yardımıyla hafif alttaki tatlılar hava alacak şekilde kapatırsak daha iyi olur. Ancak çok fazla süreyle kapatırsak tatlı hamurlaşır. 2 3 dakika yeterli olacaktır. Sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra şekerparemiz hazır olacaktır. 

Şekerpare Gerekli Malzemeler

  • 1 Kilogram Un (5 Su Bardağı)
  • 450- 500 Gram Margarin 
  • 300 Gram Pudra Şekeri 
  • 150- 200 İrmik 
  • 4-5 Adet Yumurta 
  • 20 Gram Kabartma Tozu

Şekerpare Şerbeti İçin

1 Litre suya 1 kg şeker kullanabilirsiniz ve her bir kilo için şerbet kaynamaya başladıktan sonra içine yarım limon sıkın. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra üzeri köpürebilir ya da limonun içinden düşen çekirdekler varsa bir kepçe yardımıyla alın. Şerbete limonu şerbetin şekerleşmemesi için katarız.​​​

Bu Tariflere Göz Attınız Mı?